звіти

Разом проти інфекційної загрози

4 квітня 2020 року

Українська Академія Педіатричних Спеціальностей 4 квітня провела перший он-лайн майстер-курс «PedSMART. Антибіотики та вакцинація в умовах пандемії COVID-19».

Ідея провести його у форматі благодійного марафону народилася завдяки активній діяльності команди краудфандингової платформи RazomGO та педіатра Дар’ї Бистрягіної. Вирішили не тільки спостерігати, як вони допомагають колегам захистити себе якісними засобами індивідуального захисту (ЗІЗ), але й самим долучитися до цієї справи.

Для нас вихід майстер-курсу в режимі онлайн був першим досвідом. Намагалися зробити все у найкоротший термін, оскільки все у світі зараз змінюється надзвичайно стрімко. Об’єднали довкола ідеї команду спікерів УАПС: Марина Маменко, Олексій Риков, Федір Лапій, Іванна Романкевич, Дмитро Самофалов, Станіслава Гапонова, Алла Волоха, Андрій Пеньков, Сергій Макаров, Віра Сем’янчук. Запросили ГО «Інфекційний контроль в Україні» (Андрій Александрін, Катерина Сояк, Анна Мочан, Марія Долинська), адже як без епідеміологів говорити про подолання інфекційної загрози в Україні.

Програму створили так, щоб із різних боків підійти та якомога повніше розкрити тему надання медичної допомоги дітям в Україні під час пандемії COVID-19. Говорили про те, що нам наразі відомо про новий коронавірус SARS-CoV-2 та захворювання COVID-19, яке він викликає. Кому та як правильно проводити тестування і який метод для цього обрати. Чим лікувати хворих на COVID-19, зокрема дітей. Як завжди на наших проектах, приділили увагу питанням невідкладної допомоги та реанімації, тим більш, що у хворих на COVID-19 вона має свою специфіку. Багато часу присвятили питанням організації роботи педіатричних клінік у специфічних умовах інфекційного спалаху. Говорили про те, як консультувати онлайн та лікувати «нескладного» пацієнта дистанційно.

Блок тривалістю 2 години був присвячений питанням інфекційного контролю: як передається інфекція; які існують ЗІЗ та як ними має користуватися лікар; як правильно мити руки, вдягати та скидати рукавички, маску, респіратор, костюм… Загалом, як вберегти себе, свою родину, своїх пацієнтів і розірвати нарешті ланцюжок інфекції.

Ну і, звісно, торкнулися теми вакцинації, на цей раз із акцентом на пандемію. Разом шукали відповіді на гарячі питання часу: чи можна вакцинувати дітей та дорослих; як організувати імунопрофілактику в умовах обмеженого доступу населення до амбулаторно-поліклінічної допомоги; що робити з групами особливого ризику тощо.

Програму наповнили в рекордно короткий термін, фактично за тиждень. Так само оперативно провели реєстрацію. Все ж таки у онлайн формату є свої переваги.

Загалом на захід зареєструвалися 400 лікарів із усієї країни. Платформа дозволяла обрати різний розмір реєстраційного внеску, адже всі гроші, зібрані під час цього майстер-курсу, вирішили спрямувати на допомогу дитячим лікарням, що надають допомогу дітям під час пандемії COVID-19. Найбільшу суму до загального кошика поклала педіатр Лідія Бабич. Також додаткову суму до обов’язкової вартості квитків додали Надія Дребот, Ігор Романовський, Ірина Жуковська, Ірина Феногенова, Майя Руселевич, Катерина Хайдакіна, Юрій Поліщук, Ольга Максименко, Марина Опаленко, Алла Гнип, Наталія Шулакова, Лілія Мирон, Олена Білан, Анастасія Крамар, Євгенія Правдюк, Алла Дума, Юлія Самофал, Ольга Лига, Ольга Доброхотова, Віктор Гонта, Ірина Гаврилюк, Ілля Сагінор, Рушанія Кярімова, Євгенія Артеменко, Юлія Бондарець. Усього учасники нашого майстер-курсу зібрали 147 000 грн.

Cвій вагомий внесок у проведення заходу зробили наші постійні та надійні партнери – фармацевтичні компанії «Sandoz», «Pfizer» та «Biocodex», адже завдяки їх участі у проекті нового формату ми змогли забезпечити високу якість трансляції та запис лекцій, які наразі залишаються доступними до перегляду на сайті УАПС.

Але найскладнішими завданням виявився пошук якісних ЗІЗ, їх замовлення, вивчення правових актів, які регулюють надання допомоги державним лікувально-діагностичним закладам в Україні. Цей титанічний труд взяли на себе наш постійний партнер група компаній «Новий стандарт» в обличчі завжди усміхнених, активних та позитивних менеджерів нашого проекту Іванни Сіладі та Людмили Маслової. Завдяки їх щоденним зусиллям нам вдалося знайти, придбати та передати колективам Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні та Харківської обласної дитячої інфекційної лікарні:

Як обирали кому і що купувати? Звісно, ми розуміли, що допомоги потребує кожний медичний працівник. Але ж можливості обмежені. Тому порадились правлінням УАПС, зібрали інформацію від наших регіональних підрозділів та обрали 2 лікарні – по одній на заході та на сході країни.

Івано-Франківська обласна дитяча клінічна лікарня – заклад, який не є спеціалізованим для надання допомоги хворим на COVID-19, тому спеціальними засобами індивідуального захисту медичні працівники захищені вкрай недостатньо. Але область входить до сумної трійки лідерів за кількістю інфікованих. Оскільки амбулаторно-поліклінічна допомога під час карантину в багатьох лікувально-діагностичних закладах здійснюється не в повному обсязі, батьки дітей із різними захворюваннями зверталися по допомогу до обласної лікарні, в результаті чого багато медичних працівників були інфіковані. Для цієї лікарні було вирішено перш за все закупити саме ЗІЗ.

У Харкові на момент проведення PedSMART виразного спалаху коронавірусної інфекції не було, але до нього готувалися. При плануванні надання інтенсивної терапії пацієнтам із COVID-19 в обласній дитячий інфекційній лікарні відділення інтенсивної терапії розділили на два підрозділи. Звісно, обладнання не вистачало. Крім того, лікарі скаржились на те, що, якщо коректно використовувати ЗІЗ, складно технічно проводити аускультацію, виконувати інші маніпуляції. Відтак, для цієї лікарні вирішили закупити відповідне до запиту лікарів медичне обладнання.

Знайти сертифіковану продукцію, коректно заключити угоди із постачальниками та лікарнями, та і, взагалі, чисельними порадами допомагала команда краудфандингової платформи RazomGO, зокрема Дар’я Бистрягіна та Алекса Айшпур.

Дякуємо всім, хто долучився до доброї справи. Разом все зможемо та все здолаємо!