рекомендації
УАПС рекомендує вакцинацію дітей від грипу
Грип для дітей небезпечніший за звичайну застуду. Щороку грип створює великий тягар для здоров’я та благополуччя дітей та їхніх родин. Щорічна вакцинація проти грипу – найкращий метод профілактики грипу та його потенційно важких ускладнень у дітей.
Грип небезпечний для дітей
Щороку мільйони дітей хворіють на сезонний грип; тисячі дітей госпіталізуються, а деякі діти помирають від грипу. Діти зазвичай потребують медичної допомоги через грип, особливо діти молодше 5 років.
Ускладнення від грипу у дітей цієї вікової групи можуть включати:
- Пневмонія
- Зневоднення
- Погіршення хронічних медичних проблем, таких як хвороби серця або астма
- Порушення функції мозку, наприклад енцефалопатія
- Проблеми з пазухами та вушні інфекції
- У рідкісних випадках ускладнення грипу можуть призвести до смерті.
Діти з найбільшим ризиком серйозних ускладнень, пов’язаних із грипом:
- Діти молодше 6 міс
Ці діти занадто малі для щеплення. Найкращий спосіб захистити цих дітей — зробити щеплення від грипу їхнім батькам під час вагітності та (після народження) зробити щеплення оточуючим. Доведено, що вакцинація проти грипу під час вагітності не тільки захищає вагітну матір від грипу, але й допомагає захистити дитину від інфекції грипу протягом кількох місяців після народження, до того, як він чи вона досягнуть достатнього віку для вакцинації.
- Діти віком від 6 місяців до 5 років
- Діти віком від 6 місяців до 18 років із хронічними проблемами зі здоров’ям, зокрема:
- Астма та інші хронічні захворювання легень (такі як хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) і муковісцидоз);
- Неврологічні та нервові захворювання [включаючи розлади головного, спинного мозку, периферичних нервів і м’язів, такі як церебральний параліч, епілепсія (судомні розлади), інсульт, інтелектуальна недостатність (розумова відсталість), помірна або важка затримка розвитку, м’язова дистрофія або спинальний травма пуповини];
- Хронічні захворювання легень;
- Захворювання серця (такі як вроджені вади серця, застійна серцева недостатність та захворювання коронарних артерій);
- Розлади крові (такі як серповидно-клітинна анемія);
- Ендокринні захворювання (наприклад, цукровий діабет);
- Розлади нирок;
- Розлади печінки;
- Метаболічні розлади (такі як спадкові метаболічні розлади та мітохондріальні розлади);
- Ослаблена імунна система через хворобу або прийом ліків (наприклад, люди з ВІЛ або СНІДом, або раком, або ті, хто постійно приймають стероїди);
- Діти, які приймають аспірин або препарати, що містять саліцилат;
- Екстремальне ожиріння, яке в деяких дослідженнях серед дорослих асоціювалося з важким захворюванням на грип, також може бути фактором ризику для дітей. Дитяче ожиріння визначається як індекс маси тіла (ІМТ) на рівні або вище 95-го процентиля для віку та статі.
Коли дітям слід робити щеплення від грипу
Для найкращого захисту від грипу дітей слід вакцинувати кожного сезону грипу. В ідеалі вакцинацію мають зробити всі до кінця жовтня. Діти можуть отримати щеплення, щойно вакцина стане доступною. Деякі діти віком від 6 місяців до 8 років потребують двох доз вакцини проти грипу. Діти цієї вікової групи, які вакцинуються вперше, і ті, хто раніше отримували лише одну дозу вакцини, мають отримати дві дози вакцини цього сезону. Цим дітям рекомендується отримати першу дозу, як тільки буде доступна вакцина, тому що другу потрібно вводити принаймні через 4 тижні після першої. Однак пізніша вакцинація все ще може бути захистом, доки віруси грипу циркулюють — навіть у січні або пізніше. Після вакцинації організму потрібно приблизно два тижні для вироблення антитіл проти вірусу грипу.