ПОЗиції

Вакцинація проти SARS-CoV-2 дітей та підлітків

Офіційна позиція Української Академії Педіатричних Спеціальностей

З моменту оголошення пандемії COVID-19 минуло майже півтора року. За цей час більш очевидним стає той факт, що для подолання пандемії, її негативних медичних та соціально-економічних наслідків необхідна міжгалузева багатогранна стратегія, частиною якої є масова вакцинація. Більшість опублікованих досліджень демонструє аналіз даних за участю дорослих, водночас як дані за участю дітей є обмеженими.

23 серпня 2021 року була опублікована спільна заявка Європейської Академії Педіатрії та Європейської Конфедерації Педіатрів Первинної Ланки Медичної Допомоги щодо вакцинації дітей та підлітків проти SARS-CoV-2 інфекції. Організації здійснили огляд наявних доказів та інформації щодо COVID-19, особливостей перебігу хвороби та її наслідків, основних аспектів клінічних досліджень дозволених до використання вакцин, їхньої безпеки, доступності, виявлення бажання на вакцинацію дітей з боку опікунів.

Європейські організації підкреслюють численні переваги вакцинації проти SARS-CoV-2 інфекції для здоров’я дітей та підлітків, включно з їхнім безпечним поверненням до навчання у закладах освіти, відновленням звичайного режиму роботи служб з надання педіатричної допомоги, проведенням планових щеплень проти інших інфекційних захворювань.

За результатами аналізу даних представники Європейської Академії Педіатрії та Європейської Конфедерації Педіатрів Первинної Ланки Медичної Допомоги надали рекомендації для урядів країн, профільних міністерств з охорони здоров’я та освіти, фахівцям первинної ланки та національним педіатричним спілкам.

З огляду на вище викладене Українська академія педіатричних спеціальностей висловлює свою позицію.

1. Ми, як Національний представник та частина Європейського педіатричного простору, загалом поділяємо погляди Європейської Академії Педіатрії щодо вакцинації дітей та підлітків.
2. Разом з тим вважаємо, що першочергово щеплення мають отримати люди, які входять до груп високого ризику важкого перебігу, розвитку ускладнень та смерті від COVID- 19. Ці групи, зокрема, визначені згідно з Наказом Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) № 3018 від 24.12.2021 «Дорожня карта з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV- 2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID- 19 в Україні у 2021-2022 роках» (з наступними оновленнями).
3. Ми підтримуємо рішення МОЗ України (Наказ № 1477 від 17.07.2021) щодо надання дозволу на використання вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech згідно з інструкцією дітям віком від 12 років, які мають високі ризики до важкого перебігу та розвитку ускладнень після хвороби на COVID-19 через наявні супутні хвороби та не мають протипоказань до вакцинації.
4. Інформуємо про зміни щодо застосування інших схвалених до використання в Україні вакцин проти COVID-19 у дітей. Зміни були внесені регуляторними органами ЄС (щодо схвалення застосування вакцини Spikevax компанії Moderna у дітей віком від 12 до 17 років) та Китаю (щодо схвалення застосування вакцини CoronaVac компанії Sinovac у дітей віком від 3 років).
5. При забезпеченні вакцинацією проти SARS-CoV-2 всіх охочих з групи ризику необхідно здійснити перегляд наявних на певний момент доказів і даних щодо переваг вакцинації дітей та підлітків. Спілка готова надати допомогу Міністерству охорони здоров’я України, Державному підприємству «Державний експертний центр МОЗ України» та Національній технічній групі експертів з питань імунопрофілактики в проведенні огляду наукових даних, інструкцій, рішень регуляторних органів інших країн та зв’язку з експертами міжнародних професійних організацій, зокрема – Європейської Академії Педіатрії.
6. Надзвичайно важливо з боку Кабінету Міністрів України забезпечити контроль за своєчасним здійсненням виплати за проведення щеплень як проти COVID-19, так і проти рутинних щеплень, передбачених Національним календарем (зокрема встановлених доплат лікарям за досягнення показників імунізації населення, вищих за цільові, згідно з Національною стратегією).
7. Ми активно підтримуємо кампанію Європейської Академії Педіатрії «Вакцинуйте свою дитину» та на постійній основі закликаємо батьків надолужувати дітям пропущені за віком щеплення.

Детальніше ознайомитись зі спільною заявою Європейської Академії Педіатрії та Європейської Конфедерації Педіатрів Первинної Ланки Медичної Допомоги можна за посиланням: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2021.721257/full