Енергетичні напої: їх вплив на здоров’я та можливі ризики

Енергетичні напої, так звані енергетики, останніми роками набули значної популярності в Україні, особливо серед молоді та військових. Однак їх регулярне вживання може спричинити серйозні ризики для здоров’я, зокрема негативно впливаючи на серцево-судинну систему.

З початком війни в Україні продажі енергетичних напоїв зросли майже на 50%. Це пов’язано з високим попитом серед військовослужбовців, які використовують ці напої для підтримки фізичної витривалості та концентрації. Щодня в Україні виробляється близько 340 тисяч літрів енергетиків, що становить приблизно 10,2 мільйона літрів на місяць.

Яскрава упаковка, смакові добавки, схожі на цукерки, широка доступність і цілеспрямований маркетинг сприяють їх популярності. Багато брендів спонсорують популярні спортивні команди або співпрацюють із TikTok- та YouTube-інфлюенсерами.

Нещодавно у Верховній Раді запропонували заборонити продаж енергетичних напоїв неповнолітнім. Такий крок є важливим, оскільки попри заявлені переваги, енергетики можуть завдавати значної шкоди організму, особливо впливаючи на серцево-судинну та нервову системи.

Американська асоціація серця (AHA) ще у 2019 році підняла питання безпечності енергетичних напоїв. Ця індустрія продовжує стрімко зростати, а ринкова вартість енергетиків прогнозовано досягла 61 мільярда доларів у 2021 році. Дослідження показують, що близько 30% підлітків у віці 12-17 років у США регулярно споживають такі напої. Серед військовослужбовців майже 45% вживали принаймні один енергетик на день, а 14% – три і більше банок щодня. Кількість звернень до відділень невідкладної допомоги, пов’язаних із вживанням енергетиків, зросла з 10 068 у 2007 році до 20 783 у 2011 році. Також за даними FDA, було зафіксовано 34 летальні випадки, пов’язані з енергетичними напоями, що стало приводом для розслідування їхньої безпечності.

Склад енергетичних напоїв

Енергетики зазвичай містять високі концентрації кофеїну, значну кількість цукру та стимулятори, такі як гуарана, таурин і L-карнітин. Хоча вони можуть тимчасово покращувати увагу та витривалість, їхній вплив на організм також включає підвищення артеріального тиску, прискорення серцевого ритму та вплив на дихальну систему.

Небезпечні компоненти

Однією з найбільш суперечливих складових є гуарана – рослинний екстракт, який містить велику кількість кофеїну (1 г гуарани еквівалентний 40 мг кофеїну). Проблема в тому, що кількість цього додаткового кофеїну часто не вказується на етикетці, що може спричинити передозування.

Guarana seeds and powder in porcelain bowl and spoon

Чи існують безпечні норми кофеїну для дітей?

Згідно з рекомендаціями Американської академії педіатрії, підліткам віком 12–18 років слід споживати не більше 100 мг кофеїну на день. Однак енергетичні напої можуть містити від 100 до 200 мг кофеїну на порцію.

Потенційні загрози для здоров’я

Споживання великих доз кофеїну може бути небезпечним для підлітків. Кофеїн діє як стимулятор, підвищуючи рівень бадьорості, а в поєднанні з цукром, що міститься в енергетичних напоях, створює так званий “вибух” енергії. Це збудження може супроводжуватися такими побічними ефектами, як прискорене серцебиття, підвищення артеріального тиску, нервозність та безсоння, за якими швидко настає різкий спад енергії. Залежно від частоти споживання енергетичних напоїв, у підлітків може розвинутися залежність від цього стану збудження. Насправді важко розірвати цей цикл, що може призвести до симптомів відміни, таких як головний біль або пригнічений настрій. Крім того, у підлітків, які вже мають психічні розлади, ці ефекти можуть бути ще більш вираженими.

Tired teenagers schoolchildren sit near the gray wall of the school

Крім кофеїну, енергетики містять значну кількість цукру, що забезпечує короткочасний приплив енергії, але не має жодної харчової цінності та може викликати різкі коливання рівня цукру в крові. А в перспективі сприяє набору зайвої ваги та підвищує ризик ожиріння та розвитку цукрового діабету 2 типу.

Також регулярне вживання енергетичних напоїв асоціюється з ризиком розвитку серцево-судинних захворювань, зокрема:

  • Зупинки серця
  • Інфаркту міокарда
  • Спонтанної дисекції коронарних артерій
  • Коронарного вазоспазму

Кофеїн має підвищену інотропну дію на лівий шлуночок та спричиняє вазоконстрикцію, що призводить до підвищеного артеріального тиску. Надмірне споживання енергетичних напоїв також збільшує жорсткість артерій, сприяє виникненню надшлуночкових екстрасистол і підвищує діастолічний та систолічний артеріальний тиск.

У журналі Frontiers in Cardiovascular Medicine опубліковано дослідження, що вивчало вплив енергетичних напоїв на артеріальний тиск та частоту серцевих скорочень у підлітків. Було встановлено, що після вживання таких напоїв систолічний артеріальний тиск зростав на 5,23 мм рт. ст., а діастолічний – на 3,29 мм рт. ст.

Дослідження також демонструють підвищення агрегації тромбоцитів, збільшення систолічного артеріального тиску (САТ) та подовження інтервалу QTc, що є причиною раптової зупинки серця, пов’язаної із вживанням енергетичних напоїв. Це також підвищує ризик розвитку torsades de pointes — потенційно смертельної шлуночкової аритмії.

Пацієнти, які мають генетичну схильність до серцевих аритмій можуть мати підвищений ризик розвитку аритмії при вживанні енергетичних напоїв. Хоча частота таких подій є низькою, раптова зупинка серця (SCA) все ж може статися.

Пацієнти, які мають генетичну схильність до серцевих аритмій можуть мати підвищений ризик розвитку аритмії при вживанні енергетичних напоїв. Хоча частота таких подій є низькою, раптова зупинка серця (SCA) все ж може статися.

Стимулюючі компоненти енергетичних напоїв можуть спричиняти потенційно проаритмічний стан, змінюючи:

  • Частоту серцевих скорочень
  • Артеріальний тиск
  • Серцеву скоротливість
  • Реполяризацію серця

У дослідженні, опублікованому в журналі Heart Rhythm у червні 2024 року, кардіологічні дослідники клініки Mayo оцінили рівень ризику для пацієнтів, які споживають енергетичні напої. Ретроспективний аналіз понад 5 000 пацієнтів виявив тих, хто пережив раптову зупинку серця внаслідок підтверджених аритмій, що вимагали реанімації, дефібриляції або обох процедур.

Gamer Grab His Chest with Pain Suffer From Heart Attack

Інше дослідження показало, що серед 144 осіб, які пережили раптову зупинку серця (SCA), у семи пацієнтів (5%) вона сталася без видимих причин після споживання енергетичних напоїв. Двоє пацієнтів мали синдром подовженого інтервалу QT. Ще двоє – катехоламінергічну поліморфну шлуночкову тахікардію. У 3-х було діагностовао ідіопатичну шлуночкову фібриляцію. Середній вік госпіталізованих становив (шість жінок і один чоловік) 29 ± 8 років.

Троє пацієнтів регулярно вживали енергетичні напої. Шестеро (86%) потребували дефібриляції, а одного реанімували вручну. Усі постраждалі припинили вживання енергетичних напоїв і відтоді не мали подібних подій.

Відтак жодної користі для здоров’я від вживання енергетичних напоїв немає. Абсолютний ризик небезпеки дуже низький, але відносний ризик для вразливого серця є вищим.Тому для пацієнтів із синдромом подовженого QT або будь-якими генетичними захворюваннями серця, що асоціюються з раптовою серцевою смертю, безпечна доза сильно кофеїновмісного енергетичного напою – це 0. Ризик просто не вартий того, особливо коли немає жодної користі від його споживання.

Вплив на психіку

Хронічне вживання кофеїновмісних енергетиків пов’язане з панічними атаками, психотичними епізодами, гіперзбудливістю та надмірною стимуляцією кори головного мозку. У дослідженнях споживання енергетичних напоїв серед учнів 5–12 класів було виявлено, що вживання енергетичних напоїв із кофеїном асоціювалося з на 66% вищим ризиком розвитку розладів уваги та гіперактивності порівняно з тими, хто не вживав кофеїновмісні енергетики. Вважається, що споживання енергетичних напоїв пов’язане з негативним впливом на розвиток мозку, що може призводити до безсоння, синдрому дефіциту уваги та гіперактивності.

Хто найбільш вразливий?

Згідно даних Національного інституту охорони здоров’я США (NIH) найбільшими споживачами енергетиків є чоловіки віком 18-34 років, а близько третини підлітків 12-17 років регулярно вживають такі напої.

Американський коледж спортивної медицини (ACSM) у 2018 році опублікував рекомендації щодо обмеження споживання енергетичних напоїв серед дітей, підлітків та осіб із серцево-судинними захворюваннями.

Віддалені наслідки

Довготривалі дослідження впливу енергетичних напоїв ще тривають. Проте вже зараз відомо, що регулярне вживання великих доз кофеїну може спричиняти гіпертонію, аритмію та поступове ослаблення серцевого м’яза.

Кому не варто вживати енергетичні напої?

Фахівці рекомендують повністю відмовитися від енергетичних напоїв людям, які мають:

  • Синдром подразненого кишечника
  • Панічні атаки
  • Гастроезофагальну рефлюксну хворобу (ГЕРХ)
  • Епілепсію
  • Серцеві захворювання або порушення серцевого ритму

Як розірвати цикл залежності

У підлітків може розвиватися залежність від кофеїну, але є безпечні способи знизити його споживання. Батькам слід розпочати з чесної розмови з дітьми про причини, через які вони вживають кофеїн. Зменшувати споживання кофеїну краще поступово. Раптова відмова може бути неприємною, але не становить загрози для здоров’я.

Важливо вести діалог чесно і не зосереджуватися лише на негативних аспектах. Визнання потреб дитини та пояснення довгострокових ризиків допоможуть донести їй необхідність припинити вживання енергетиків.

Mother and daughter drinking water looking at smartphone after sport exercises

Висновок

Загалом результати досліджень свідчать, що надмірне споживання енергетичних напоїв може мати серйозні негативні наслідки для здоров’я неповнолітніх.

Швидкий приплив енергії, який забезпечують енергетичні напої, не є стійким у довгостроковій перспективі. Всі потрібні властивості можна отримати завдяки збалансованому харчуванню, динамічній фізичній активності та ін.

Якщо споживання кофеїну таки необхідне, то краще пити вже каву чи чай, які є натуральними його джерелами.

Неповнолітніх необхідно інформувати про потенційну небезпеку споживання енергетичних напоїв, щоб допомогти їм ухвалювати обдумані рішення.

Список використаної літератури:

  1. Martinez KA, et al. Sudden cardiac arrest occurring in temporal proximity to consumption of energy drinks. Heart Rhythm. 2024;21:1083.
  2. Worthley MI, Prabhu A, De Sciscio P, Schultz C, Sanders P, Wiloughby SR. Detrimental effects of energy drink consumption on platelet endothelial function. Am J Med. 2010;123:184–187.
  3. Shah SA, Chu BW, Lacey CS, Riddock IC, Lee M, Dargush AE. Impact of acute energy drink consumption on blood pressure parameters: a meta‐analysis. Ann Pharmacother. 2016;50:808–815.
  4. Shah, Sachin A. Szeto, Andy H. Farewell, Raechel,Shek, Allen, Fan, Dorothy, Quach, Kathy N., Bhattacharyya, Mouchumi, Elmiari, Jasmine, Chan, Winny, O’Dell, Kate, Nguyen, Nancy, McGaughey, Tracey J. Nasir, Javed M.Kaul, Sanjay. Impact of High Volume Energy Drink Consumption on Electrocardiographic and Blood Pressure Parameters: A Randomized Trial. 2019 Journal of the American Heart Association e011318.V 8 N 11 doi:10.1161/JAHA.118.011318 https://www.ahajournals.org/doi/abs/10.1161/JAHA.118.011318
  5. Li, P., Haas, N. A., DallaPozza, R., Jakob, A., Oberhoffer, F. S., & Mandilaras, G. (2023). Energy Drinks and Adverse Health Events in Children and Adolescents: A Literature Review. Nutrients, 15(11). https://doi.org/10.3390/nu15112537, https://www.mdpi.com/2072-6643/15/11/2537
  6. Higgins, Patrick, Yarlagadda, Santi Yang, Benjamin 2015/06/19.104 – 126 Cardiovascular Complications of Energy Drinks. VL – 1 DOІ 10.3390/beverages1020104