ПОЗиції

Офіційна позиція щодо COVID-19

Коаліція за вакцинацію, Українська Академія Педіатричних Спеціальностей, Європейська Академія Педіатрії

ГС «Українська Академія Педіатричних Спеціальностей» щодо ситуації, яка склалась навколо спалаху захворювання COVID-19, викликаного новим коронавірусом SARS-CoV-2.

Останнім часом увага прикута до ситуації в Китаї та інших країнах, спричиненої спалахом захворювання COVID-19, викликаного новим коронавірусом SARS-CoV-2. Із 3 березня 2020 року Україна увійшла до переліку країн, в яких зареєстровано випадок інфекції, спричиненої COVID19. Тому ми вважаємо своїм обов’язком висловити позицію щодо COVID19.

Ґрунтуючись на оновленій інформації з офіційних джерел, ми сформулювали рекомендації для лікарів первинної ланки та батьків щодо поведінки в умовах спалаху COVID19.

Для батьків:

Прямий контакт

Якщо Ви з дитиною або без неї опинилися в районах, де повідомляється про випадки зараження, або Ви були у безпосередньому контакті з людьми, у яких було підтверджено інфікування COVID19, поінформуйте про це свого лікаря педіатра або сімейного лікаря по телефону та залишайтеся вдома в ізоляції.

Важливо

Негайно зверніться до лікаря тільки якщо у Вашої дитини є виражена задишка (часте та утруднене дихання з відчуттям нестачі повітря).

Звертайтесь до лікаря за телефоном

  • Якщо у Вас є сумніви щодо можливості зараження Вашої дитини, не приводьте її до закладу охорони здоров’я, в тому числі швидкої допомоги. Зверніться до свого лікаря або медичного закладу по телефону.
  • Якщо Ваша дитина страждає на хронічне захворювання, зверніться до лікаря за появи будь-яких ознак застуди.
  • Не вагайтесь звертатись до лікаря для отримання додаткової інформації.

Самоізолюйтесь

Якщо Ваша дитина має прояви застуди, залиште її вдома та не відправляйте до школи або дошкільного закладу.

Профілактика

  • Часто мийте руки та змушуйте дитину мити їх також, особливо після повернення додому або контакту з іншими людьми, використовуючи воду та мило, не менше 20 секунд. Якщо немає можливості помити руки з милом, використовуйте спиртовий антисептик (не менше 60% алкоголю).
  • Застосуйте такий самий підхід, що й для профілактики інших ГРВІ та грипу, а саме: тримайте відстань не менше 1 метра від людей, які кашляють, чхають або мають лихоманку.

Рекомендації

  • Під час кашлю та чхання відвертайте голову від людей, що знаходяться поряд з Вами, прикривайте обличчя носовою хустинкою, серветкою або ліктем і навчіть цьому свою дитину.
  • Регулярно проводьте вологе прибирання та очищуйте поверхні за допомогою спиртових розчинів або рідини на основі хлору.
  • Особливою увагу слід приділити дитячим іграшкам.
  • Застосуйте симптоматичне лікування у вигляді активної гідратації дитини (часте пиття дрібними порціями), контролю температури тіла з використанням жарознижувальних
  • препаратів у разі необхідності, до консультації з лікарем.
  • Не використовуйте противірусні препарати без попереднього консультування з лікарем.
  • Якщо Ваша дитина здорова, не відвідуйте місця масового скупчення людей, уникайте контакту з людьми, які мають ознаки застуди, та уникайте переохолодження.

Медична маска

  • Використовуйте медичну маску лише у випадку, якщо Ви є хворими, або якщо у Вас є грипоподібні симптоми чи ознаки застуди, особливо якщо вдома є діти.
  • Обережно вилучайте використані маски та зберігайте їх у закритому контейнері.

Для лікарів важливою інформацією є наступна:

1. Випадки інфекції, спричиненої COVID19, у дітей є рідкісними. Не зареєстровано жодного випадку смерті у дітей віком 0–9 років, показник летальності дітей віком 10–19 років склав 0,2%.
2. Основними факторами ризику розвитку важкого перебігу інфекції, спричиненої COVID19, є старший вік, наявні супутні соматичні хвороби та стани, короткий інтервал від появи початкових симптомів до задишки (за результатами аналізу ситуації у дорослих).
3. У більшості хворих початковим симптомом була лихоманка, у 50% випадків — високофебрильна.
4. Ураження легень при інфекції, спричиненій COVID19, характеризується розвитком вірусної пневмонії, з появою множинних інфільтративних тіней різної форми в обох легенях, а також змінами за типом «матового скла».
5. Перевіреного та схваленого лікування інфекцій, спричинених COVID19, наразі не існує.
6. Лікування COVID19 має симптоматичний характер.
7. Рання респіраторна підтримка полегшує одужання та покращує прогноз.
8. Використання системних глюкокортикоїдів не показало значних переваг для пацієнтів.
9. В окремих критичних випадках застосовувалось уведення препаратів внутрішньовенного імуноглобуліну.
10. Існують окремі повідомлення про використання антиВІЛпрепаратів (АРТ) для лікування інфекції, спричиненої COVID19.
11. Не слід призначати препарати та інші лікарські засоби з профілактичною та лікувальною метою, що не мають доведеного противірусного ефекту щодо COVID19 згідно з результатами міжнародних досліджень.
12. Закликаємо лікарів не користуватись та не поширювати інформацію, яка не є офіційною, щодо нового COVID19, попереджати панічні настрої серед населення, запобігати упередженому ставленню до потенційно інфікованих, хворих осіб та за національною ознакою, зберігати лікарську таємницю та поважати права пацієнтів.